Sprawozdanie z pierwszego etapu realizacji projektu

ERASMUS +

Fighting Xenophobia with Education

Supporting Schools for a Better Europe

Sprawozdanie z pierwszego etapu realizacji projektu

 

   Wraz z końcem pierwszego semestru roku szkolnego 2015/16 mija pierwszy etap realizacji projektu w ramach programu Erasmus +.

   Do tej pory zespół nauczycieli i uczniów przy aktywnym  wsparciu i pomocy Pani  Dyrektor naszego liceum zrealizował następujące punkty programu:

   Październik 2016 – spotkanie Dyrekcji szkoły, nauczycieli, rodziców i uczniów, na którym została zaprezentowana idea projektu i krótko omówiono zasady jego realizacji

  W tym samym miesiącu odbyły się kilkakrotnie zebrania zespołów uczniów i nauczycieli, na których omawiano  i przydzielano zadania do realizacji.

  Do pracy włączyli się uczniowie klas pierwszych i drugich. Przy pierwszych pracach działały najaktywniej następujące uczennice: Natasza Bosiacka, Wiktoria Kowalczyk, Julia Szymanowska, Martyna Kowalczyk, Joanna Zychla, Anna Polny, Maria Drożdżal, Martyna Tokarska, Wiktoria Przybylska, Nawojka Zielazek, Joanna Dudzińska, Marta Małyszczak, Barbara Pieślak, Joanna Woźniak.

Wyróżnili się też dwaj uczniowie klas czwartych : Wiktor Łącki i Konrad Wrembel.

  Uczniowie brali udział w przygotowaniu scenki dramatycznej, napisali scenariusze, zagrali, nakręcili, zmontowali i udźwiękowili kilka filmów: jeden pt.: „Are we All Alike?”, drugi przedstawiający naszą szkołę i nasze  środowisko, kolejny dotyczący tego, jak sami uczniowie rozumieją zagadnienie ksenofobii.

 

  Uczennice wykonały też wiele tłumaczeń na język angielski, wykazały się dużą pracowitością, kreatywnością, przestrzegały wszystkich terminów realizacji zadań.

Duże zaangażowanie ze strony nauczycieli pomogło zrealizować wszystkie wymagane punkty projektu. Dzięki dodatkowej pracy naszych kolegów mogliśmy zaprezentować naszą szkołę na pierwszym spotkaniu uczestników projektu w Kungsbacka w Szwecji. 

    W listopadzie Karolina Prymas Jóźwiak, nauczyciel historii sztuki, przygotowała i przeprowadziła warsztaty metodą Design Thinking. Umożliwiły one nam przekonać się kolejny raz jak pomysłowi  i twórczy są nasi uczniowie. W efekcie tych warsztatów powstał film opracowany przez nauczyciela filmu i fotografii, Annę Jabłońską, która pracowała też z młodzieżą nad przygotowaniem wspomnianych wcześniej filmów.

   Niebagatelny wkład w  nasze działania miał też nauczyciel rysunku i malarstwa, Wawrzyniec Riechstein , przygotowując z uczniami bardzo interesującą formalnie  dramę i film na jej podstawie.

  Mogliśmy liczyć na pomoc Pani wicedyrektor, Ewy Grzegorskiej, która jako nauczyciel informatyki pracowała przy realizacji zadań związanych z naszym wkładem w międzynarodowy  blog uczniowski i wikipage – miejsce wymiany wiadomości dla nauczycieli ze szkół partnerskich. 

   Otrzymaliśmy też pomoc ze strony koleżanki Katarzyny Pietralik, która wspierała projekt jako fotografik, dokumentując nasze działania zdjęciami.

   Pani kierownik sekcji plastycznej, Mariola Pieprzyk, przygotowała prezentację prac uczniów klasy IV B.

Współpracowaliśmy też z następującymi nauczycielami: Agnieszką Pijanowską ( język polski), Kamila Rawluk ( historia) i ks. Dawidem Stelmachem, którzy opracowali i opisali sposoby realizacji tematu ksenofobii na swoich lekcjach.

Anglistki : Katarzyna Maciąg, Zofia Skowrońska i Beata Stefańska ( szkolny koordynator projektu ) sprawowały pieczę nad językową stroną projektu i wszelkich działań realizowanych w tym właśnie języku a związanych z projektem.

W tym samym miesiącu odbyło się pierwsze, robocze spotkanie nauczycieli i uczniów z naszej strony uczestniczyły w nim anglistki: Katarzyna Maciąg i Beata Stefańska  i uczennice  Anna Polny i Maria Drożdżal  w Szwecji, kraju koordynującym projekt.

W grudniu grupa uczniów pod opieką nauczycielki języka polskiego, Małgorzaty Szymańskiej i Beaty Stefańskiej obejrzała spektakl w Teatrze Nowym w Poznaniu, pod tytułem „Obwód głowy”.

Wszystkie nasze przedsięwzięcia wpisywały się w temat projektu. 

   

Liceum Plastyczne im. Piotra Potworowskiego w Poznaniu

ul. Junikowska 35
60-163 Poznań

sekretariat (at) lp.poznan.pl
tel. +48 61 868 48 68
fax +48 61 868 48 68

kom. +48 798 210 608