Relacja z drugiej mobilności do Szkoły w Pinheiro/Porto w Portugalii

W dniach 31 03. 2019 - 07. 04. 2019 r. odbyła się druga wymiana młodzieży w ramach projektu "Proactive Learning" Programu Erasmus +. Jej uczestnikami byli następujący uczniowie: Urszula Blachnierek, Danuta Kobylacka, Grażyna Olejniczak, Nikodem Pera

z klasy 3a, Agnieszka Dłużewska z klasy 2b oraz uczennica klasy 1b Zuzanna Meisner. Nauczycielami, sprawującymi opiekę nad uczniami byli koordynatorzy projektu Pani Katarzyna Maciąg, nauczycielka języka angielskiego oraz nauczyciel rysunku Pan Andrzej Maldzis. Gospodarzem była, leżąca w odległości ok. 30 kilometrów od Porto publiczna szkoła Agrupamento de Scholas de Pinhheiro.
Program wizyty, zresztą jak w większości tego typu wymian był bardzo bogaty. Zakładał

z jednej strony realizację konkretnych zadań zawartych w projekcie, z drugiej wypełniony był dużą ilością aktywności, których celem było przybliżenie nam bogactwa wielowiekowej kultury Portugalii, jako znaczącej części naszej wspólnej kultury Europejskiej.

Pierwszy dzień pobytu w Porto rozpoczęliśmy od wizyty w Muzeum Sztuki Współczesnej, które jest własnością Fundacji Seralves. Muzeum znane jest z organizowania czasowych ekspozycji, w ramach których prezentowane są i promowane prace autorów z Portugalii. Mieliśmy okazję oglądać prace Joany Vasconcelos. Twórczość tej artystki znana jest już poza granicami Portugalii. W swoich instalacjach wykorzystuje ona motywy portugalskiej sztuki ludowej, oraz szeroko rozumianej rodzimej kultury, wpisując je w ponad narodowy kontekst. Po wizycie w muzeum spędziliśmy chwilę czasu nad Oceanem.

Po południu udaliśmy się do Pinheiro, gdzie miała miejsce uroczysta kolacja, w trakcie której zostaliśmy oficjalnie powitani przez dyrektora szkoły, a także mieliśmy przyjemność poznać wszystkie osoby zaangażowane w projekt ze szkół z Hiszpanii i z Portugalii.
Następnego dnia, we wtorek rozpoczęły się aktywności, które zostały zaplanowane w ramach  programu Erasmus+. Przez następne trzy przedpołudnia tj. we wtorek, środę i czwartek uczniowie, biorący udział w projekcie poznawali zasady oraz byli aktywnymi uczestnikami gier, przywiezionych przez poszczególne delegacje. W ramach tych aktywności odbyły się także lekcje, które poprowadzili nauczyciele Pani Katarzyna Maciąg z Polski, Pani Eva Acosta z Hiszpanii oraz Pan Andrzej Maldzis z Polski. Nasza grupa zaproszona została także do udziału w zajęciach plastycznych, a nasi uczniowie mieli okazję zrealizować własnoręcznie azuleios.

Popołudniami zwiedzaliśmy zabytki i urokliwe zakątki wielokolorowego Porto. Braliśmy udział w rejsie po rzece Douro, przepływając pod  jej sześcioma mostami. Wyposażeni w sprzęt wspinaczkowy, wspinaliśmy się na jeden z nich. Jeździliśmy dziewiętnastowiecznym wagonem electrico, by na koniec zejść do pełnych beczek porto piwnic Ramos Pintos.

Przy okazji wizyty w miasteczku Penafiel, byliśmy gośćmi burmistrza, który jest osobą odpowiedzialną za edukację w regionie.
Ostatnie trzy dni, mianowicie piątek, sobota, niedziela to epickie, całodniowe wycieczki

do miejsc związanych z historią Portugalii; Mafry, Sintry oraz Coimbry. Każde z tych miast zapisało się z osobna w historii i kulturze swojego kraju, a znajdujące sie w nich zabytki (pałace i uniwersytet) znajdują się na listach must see przewodników turystycznych.

W trakcie naszych wojaży, mieliśmy także okazję znaleźć się prawie 100 metrów pod ziemią w kompleksie jaskiń  Mira de Aire.

Żałować należy, że przez zdecydowanie większą część naszego pobytu w Portugalii padał deszcz.
Na zakończenie chcielibyśmy podkreślić niezwykle ciepłe przyjęcie z jakim spotkaliśmy się

ze strony gospodarzy, mam na myśli wszystkich; nauczycieli, uczniów oraz ich rodziców. Chcielibyśmy także, jako koordynatorzy podziękować wszystkim uczestnikom tzw. drugiej mobilności do Porto za doskonałą współpracę, zaangażowanie oraz kreowanie wspaniałej atmosfery podczas całego pobytu.

Andrzej Maldzis, Katarzyna Maciąg / koordynatorzy projektu

Uczniowie II mobilności/ zdjęcia