Podsumowanie Rekolekcji adwentowych i Dni Wychowawczych 2019

DSC 8838W dniach 18-20.12.2019 r. odbyły się w naszej szkole Rekolekcje oraz Dni Wychowawcze. Te trzy dni bez lekcji szkolnych obfitowały w różne przedsięwzięcia skierowane do wszystkich uczniów oraz nauczycieli.

18.12

W ramach rekolekcji szkolnych uczniowie klas I udali się do Fundacji „Redemptoris Missio”. Uczestniczyli w spotkaniu „Jak słuchać potrzebujących”, a przez to dowiedzieli się, jak lekarze i studenci z Poznania pomagają chorym w różnych miejscach świata. Klasy 2, 3 i 4 zajmowały się również słuchaniem. Spotkanie p.t. „Słuchanie Boga – medytacja i adoracja” poprowadził ks. Jan Markowski (nauczyciel religii w naszej szkole), przedstawiając uczniom m.in. współczesne i zabytkowe monstrancje oraz ich genezę i historię. W drugiej części rekolekcji z uczniami spotkał się ks. mgr inż. Michał Tomiak (Duszpasterz Akademicki Politechniki Poznańskiej).

Nauczyciele Alicja Chabowska oraz Wawrzyniec Reichstein zaprosili uczniów oraz nauczycieli na pierwszą część prezentacji multimedialnej La Biennale di Venezia 2019.

Zainteresowani tematem uczniowie mogli też wziąć udział w warsztatach „Osobowość kreatywna. Artysta czy geniusz, czyli na tropie twórczych osobowości w świecie (nie tylko artystycznym)” przygotowanych przez panie: Karolinę Prymas-Jóźwiak oraz Katarzynę Grelak.

Po zakończonych zajęciach wszyscy uczniowie zostali zaproszeni na salę gimnastyczną, gdzie w niecodziennej formie spotkania słowno-muzycznego drugi wokalista legendarnego zespołu Dżem Jacek Dewódzki opowiadał młodzieży o zgubnym wpływie uzależnień. Koncert „Nałogi - droga donikąd” został zorganizowany przez Radę Rodziców PLSP.

19.12

Tradycyjnie od kilku lat drugi dzień rekolekcji odbywa się w terenie. Tym razem było to wyjście na „Poznański Szlak Eucharystyczny”. Wchodząc w historię cudu eucharystycznego z 1399 roku odwiedziliśmy kościół oo. Jezuitów przy ul. Dominikańskiej, Sanktuarium Najświętszej Krwi Pana Jezusa przy ul. Żydowskiej oraz kościół Bożego Ciała przy ul. Krakowskiej.

Uczniowie pozostający w szkole mogli po raz drugi uczestniczyć w spotkaniu z cyklu Art&Psyche, czyli warsztatach łączących dwa światy: historii sztuki oraz psychologii. Po projekcji filmu „Chłopiec z burzy” uczniowie wzięli udział w konkursie z nagrodami oraz uczestniczyli w warsztatach, podczas których próbowali odpowiedzieć sobie na pytanie „Czy pelikan może być dobrym terapeutą”.

Równolegle odbyła się druga część spotkania, stanowiąca kontynuację środowej prezentacji La Biennale di Venezia 2019.

20.12

Rekolekcje zakończyła Msza św.  z liturgicznego okresu adwentu (roraty). Czas przedświąteczny rozpoczęliśmy w szkole składaniem życzeń, wspólnym kolędowaniem na korytarzu szkolnym oraz spotkaniami klasowymi.

Liceum Plastyczne im. Piotra Potworowskiego w Poznaniu

ul. Junikowska 35
60-163 Poznań

sekretariat (at) lp.poznan.pl
tel. +48 61 868 48 68
fax +48 61 868 48 68

kom. +48 798 210 608