Wymiana ze szkołą Notre Dame des Anges

010W dniach 15. 04. - 19. 04 gościliśmy w Poznaniu uczniów ze szkoły Notre Dame des Anges która znajduje się niedaleko miasta Nijmegen w Holandii. Ich pobyt tutaj stanowił drugą część wspólnego projektu wymiany pomiędzy naszymi szkołami. W wymianie, do której zostaliśmy zaproszeni przez Panią Magdę Brzezińską, nauczycielkę języka francuskiego w szkole Notre Dame, która była jednocześnie koordynatorem całego projektu, uczestniczyło po 18 uczniów oraz 2 nauczycieli z każdej szkoły. Ze strony polskiej uczniami opiekowali się nauczycielka języka angielskiego Pani Beata Stefańska oraz nauczyciel rysunku i malarstwa Pan Andrzej Maldzis, ze strony holenderskiej Pani Danielle Geenen oraz Pan Frank Tarenskeen.

Na wstępie kilka słów o początkach naszej współpracy.

W listopadzie 2014 roku uczniowie naszej szkoły polecieli do Holandii, a projekt wymiany pomiędzy naszymi szkołami właśnie się zaczynał.

Nasza 5 dniowa wizyta rozpoczęła się 26. 11. 2014 r. przylotem na lotnisko w Eindhoven, skąd autobusem zabrani zostaliśmy bezpośrednio do szkoły, gdzie nasi uczniowie poznali swoich partnerów, a później ich rodziny. Następny dzień spędziliśmy w szkole, na specjalnie dla nas przygotowanych zajęciach. Wzięliśmy udział w lekcji baletu, muzyki oraz poznaliśmy podstawowe zwroty języka holenderskiego. Ponadto dowiedzieliśmy się w jaki sposób funkcjonuje systemem edukacji w Holandii. Wieczorem w świetlicy szkolnej miało miejsce spotkanie wszystkich szkół biorących udział w wymianie ze społecznością goszczącej nasz szkoły na kolacji przygotowanej z okazji naszego przybycia. Poznaliśmy wówczas oficjalnie pozostałych uczestników wymiany , uczniów i nauczycieli ze szkół: Liceo Statale Galileo Galilei z Verony oraz IES z Elorio. Piątek 28. 11. był dniem podróży do Amsterdamu, a konkretnie do Rijksmuseum, które po blisko 10 letniej przerwie udostępniło całość swej ekspozycji. Po krótkiej (niestety) wizycie w muzeum zwiedzaliśmy miasto. Sobota była dniem aktywności sportowej. Nasi uczniowie wraz ze swoimi partnerami, po przedpołudniowym zwiedzaniu centrum miasta Nijmegen, oddali się ulubionej przez naszych gospodarzy dziedzinie sportów zimowych, łyżwiarstwu szybkiemu. Niedzielę spędziliśmy w domach goszczących nas rodzin, a w poniedziałek nastąpił czas pożegnania.

15 kwietnia 2015 r.- rewizyta.

Spotkanie w Poznaniu rozpoczęliśmy od pokazania gościom naszego miasta, począwszy od jego miejsca narodzin (Ostrów Tumski, Brama Poznania, Stary Rynek), by zakończyć nasz spacer w miejscu najbardziej dla współczesnego Poznania rozpoznawalnym w dobrym i złym tego słowa znaczeniu tj. w Starym Browarze. Piątek zarezerwowany został na główny punkt wymiany, mianowicie intensywne zajęcia w szkole. Nasi goście podzieleni na grupy realizowali zadania w wybranych przez siebie pracowniach rzeźby (Pan Piotr Postaremczak), malarstwa( Pan Andrzej Maldzis) oraz animacji (Pani Anna Jabłońska, Pani Ewa Grzegorska oraz Pani Katarzyna Maciąg). W przerwie miało miejsce spotkanie a Panią Dyrektor połączone z występem Sceny Muzycznej (Pan Krzysztof Maciejewski). Dzień zakończyła realizacja wspólnego obrazu, którego inicjatorem był Pan Frank Tarenskeen . W sobotę 18. 04 pojechaliśmy na cały dzień do Warszawy. Naszą pieszą wędrówkę rozpoczęliśmy od przejścia przez Park Saski obok Pomnika Nieznanego Żołnierza, by następnie Krakowskim Przedmieściem dojść do kolumny Zygmunta oraz dalej, mijając uliczki Starego Miasta dojść do ostatniego punktu naszej podróży Centrum Nauki i Techniki Kopernik. Niedziela była dniem pożegnania.

Nasze wspólne przedsięwzięci zostało wysoko ocenione zarówno przez uczniów, jak i nauczycieli z Holandii. Dzięki temu otrzymaliśmy już zaproszenie do udziału w kolejnej edycji wymiany, która będzie miała miejsce w listopadzie 2015 roku. Na zakończenie chciałbym podziękować wszystkim nauczycielom, którzy pomogli zorganizować zajęcia w trakcie pobytu naszych gości w szkole oraz oczywiście wszystkim uczestniczącym w wymianie uczniom, spisaliście się znakomicie. Pozostaje mi tylko zaprosić uczniów do zapisywania się do nowej edycji wymiany w roku szkolnym 2015/2016.  


Liceum Plastyczne im. Piotra Potworowskiego w Poznaniu

ul. Junikowska 35
60-163 Poznań

sekretariat (at) lp.poznan.pl
tel. +48 61 868 48 68
fax +48 61 868 48 68

kom. +48 798 210 608